SFP مخفف کلمه های Small Form-Factor Pluggable است. با استفاده از این ماژول شما قطعا سرعت بهتری در مقایسه با سایر ارتباطات کابلی در شبکه خود تجربه خواهید کرد. اسم دیگری که SFP را به آن می شناسند Mini GBIC است که در واقع یک نوع Transceiver قدیمی است، SFP و GBIC تنهای تفاوت مهمی که با هم دارند اندازه آنهاست وگرنه تقریبا سرعت و کیفیت یکسانی را به کاربران ارائه می دهند.

 

SFP Transceiver ها امروزه بیشترین استفاده را در شبکه های زیرساخت و انتقال داده دارند ، این ماژول ها می توانند در لینک های دستگاه هایی مثل روتر و سوییچ در شبکه ها مورد استفاده قرار بگیرند.

 

معرفی ماژول SFP در تجهیزات فیبر نوری

اهمیت موضوع در انتخاب SFP در نحوه شناسایی و نوع استفاده در شبکه خود می باشد.

برای انتخاب نوع ماژول SFP در تجهیزات باید به این موارد زیر توجه کنیم :

۱) نوع ارتباط فیبر نوری

۲) پهنای باند

۳) نوع اتصال فیبر نوری

به طور کلی این موارد اهمیت زیادی در انتخاب نوع ماژول SFP در تجهیزات شبکه ای دارند .

 

۱) نوع ارتباط فیبر نوری 

بصورت کلی طبقه بندی فیبرهای نوری به دو دسته انجام می شود.

  • فیبرهای نوری Multimode
  • فیبرهای نوری Single Mode

 

مهمترین تفاوت بین فیبرهای نوری Multimode و Single Mode ، اندازه ظرفیت و هسته مورد استفاده در آنها است. هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Single Mode اندازه ای برابر ۵ میکرومتر دارد و این در حالی است که هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Multimode اندازه ای برابر ۵۰ میکرومتر یا حتی بیشتر دارد.

با توجه به اینکه فیبرهای نوری Multimode از قطر بیشتری برخوردار هستند، می توانند پالس ها یا سیگنال های بیشتری را با پهنای باند بیشتر منتقل کنند. بنابراین برای بدست آوردن سرعت بیشتر ، بهتر است از فیبرهای نوری Multimode به جای Single Mode استفاده گردد.

به طور کلی هنگامی که قصد ارسال اطلاعات در  فاصله کمتر از  ۲ کیلومتر باشد، فیبر Multimode مورد استفاده قرار می گیرد.

فیبر تک حالته دارای قابلیت انتقال داده ها تا ۱۰۰ کیلومتر است از فیبرهای Single Mode بیشتر در تجهیزات زیرساخت مخابراتی استفاده می‌شود، استفاده از Multimode ها بیشتر در شبکه های داخلی رواج دارد.

نکته: هر دو طرف یک اتصال فیبر، باید با همان نوع فیبر در ارتباط باشد یعنی اگر در یک طرف ارتباط ماژول Single Mode  مورد استفاده قرار گرفته طرف دیگر نیز باید از همان نوع ماژول یعنی Single Mode  مورد استفاده قرار گیرد.

تقسیم با توجه به طول موج: ۸۵۰nm / 1310nm / 1550nm / 1490nm / 1530nm طول موج ۸۵۰nm برای SFP مالتی مود می باشد و مسافت انتقال آن زیر ۲ کیلومتر است. طول موج ۱۳۱۰nm / 1550nm برای SFP سینگل مود می باشد و مسافت انتقال آن بالای ۲ کیلومتر است.

ماژول بدون پوشش در صورتی که بدون علامت باشد به آسانی شما را به اشتباه می اندازد، رنگ حلقه کششی تولید کنندگان باعث می شود که به طور کلی تشخیص SFP به آسانی انجام پذیرد.

مثال: حلقه کشش سیاه و سفید مالتی مود است و برای طول موج ۸۵۰nm  طراحی شده است. رنگ آبی برای ماژول ۱۳۱۰nm، رنگ زرد برای ماژول ۱۵۵۰nm و رنگ بنفش برای ماژول ۱۴۹۰nm می باشد.

۲) پهنای باند 

در ارتباطات کابل مسی، کامپیوتر‌ها قبل از نیاز به ارسال اطلاعات ابتدا از لحاظ سرعت ارتباطات با یکدیگر بررسی می شوند و سپس شروع به ارسال اطلاعات در شبکه را انجام می دهند.

به عنوان مثال یک ارتباط ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰  به این معنی است که هر ارتباطی از این بازه را می تواند پشتیبانی کند. یعنی اگر در یک ارتباط ۱۰۰۰Mbit/s باشد و طرف ارتباط دیگر ۱۰۰Mbit/s باشد. این ارتباط به صورت خودکار به  ۱۰۰Mbit/s تنظیم می‌گردد. 

ولی در ارتباطات فیبر نوری باید هر دو سمت یک سرعت ارتباطی را پشتیبانی کنند.

در حال حاضر ماژول های ۱٫۲۵G و ۱۰G بیشترین استفاده را در ارتباطات فیبر نوری را دارد .

۳) نوع اتصال فیبر نوری 

تا الان به سوالات مهم پاسخ داده شد و در ادامه به بررسی ارتباطات کانکتور در دو سمت می رسیم. به طور معمول در اتصالات مسی اترنت کابل ها با استفاده از کانکتور آشنای RJ45 متصل می شود ولی در اتصالات فیبر نوری از نوع SC، ST و LC می باشند، کانکتور های ساخته شده در اتصالات فیبر فقط به عنوان اتصالات ثابت شناخته می شوند و فقط تفاوت آن ها در برش زاویه پرتاب نور مورد توجه قرار می گیرند که با توجه به اتصالات مورد متداول کانکتور های LC بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی ماژول SFP در تجهیزات فیبر نوری
منبع : www.nooran.ir

آیا محتوای این صفحه مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

برای ارسال مطلب به دوستان خود

از طریق شبکه های زیر روی آن کلیک کنید

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

بگذارید این پست را بهتر کنیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود بخشیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *