ویندوز ۱۰ Sets فاصله بین اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها را برمی‌دارد

Sets، نام قابلیت مهم بعدی ویندوز ۱۰ است که به کاربران امکان می‌دهد اپلیکیشن‌ها و صفحات اینترنتی خود را در قالب تب‌های مجرا درون یک پنجره در اختیار داشته باشند.

قابلیت جدیدی به نام ستس

مایکروسافت به‌صورت رسمی با قابلیت جدیدی به نام ستس (Sets) که با نسخه‌ی بعدی ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت، ترکیب اپلیکیشن‌ها به شکل تب‌های مختلف درون یک پنجره را امکان‌پذیر می‌کند.

ستس که پیش از این در نسخه‌های پیش‌نمایش اولیه‌ی اینسایدر ویندوز ۱۰ قرار گرفته بود، قصد دارد با بهره‌گیری از تب‌ها فاصله‌ی بین اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها را از میان بردارد و به کاربران امکان بدهد اپلیکشن‌های در حال اجرای خود را درون یک پنجره‌ی واحد با یکدیگر ادغام کنند.

ستس تنها درباره‌ی افزودن پنجره‌های تب‌دار به هر اپلیکیشن مجزا نیست؛ بلکه سیستمی فراگیر از تب‌ها محسوب می‌شود که تمام اپلیکیشن‌های روی کامپیوتر شما و همچنین اینترنت را پوشش می‌دهد. هر چند با به‌کارگیری ستس می‌توانید یک پنجره‌ی واحد با تمام وب‌سایت‌های درون مرورگر اج را به‌عنوان یک تب و تب دیگری نیز از تمام اسناد خود داشته باشید؛ اما قدرت واقعی ستس در توانایی ترکیب و تطابق برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها با یکدیگر در یک پنجره‌ی واحد خلاصه می‌شود. برای مثال، می‌توانید یک پنجره متشکل از برنامه‌ی سفر در برنامه‌ی ورد را به همراه تمام تب‌های هتل‌ها و پروازهای خود در کنار آن داشته باشید. علاوه بر این می‌توانید ارائه‌ای متشکل از اسناد و تصاویری که برای پیشینه‌ی تحقیق استفاده می‌کنید، در کنار آن‌ها نگه دارید.

دسته‌بندی تب‌هایی که قبلا در حال استفاده بوده

علاوه بر این، شما قادر خواهید بود دسته‌بندی تب‌هایی که قبلا در حال استفاده از آن‌ها بودید، بازیابی کنید. برای مثال با باز کردن مجدد یک سند ورد به شما پیشنهاد می‌شود تب‌های اضافه‌ی مرورگر را که قبلا باز شده بود، بازیابی کنید. مهم‌تر از همه، می‌توانید ستس‌های خود – کل گروه‌بندی اپلیکیشن‌ها و صفحه‌های اینترنت – را از دیگر دستگاه‌های ویندوز ۱۰، آی‌اواس و اندروید از طریق یکپارچه‌سازی با تایم‌لاین بازیابی و همگام‌سازی کنید. این قابلیت بخشی مهم از اقدامات چند پلتفرمی آتی مایکروسافت به‌حساب می‌آید.

تاریخ عرضه

مایکروسافت هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه‌ی ستس در نظر نگرفته است. جو بلفیوره اخیرا گفت به‌محض آنکه ستس به عملکردی بی‌نظیر دست پیدا کند آن را منتشر خواهند کرد. با این حال، با تداوم توسعه‌ی ستس از سوی مایکروسافت، این قابلیت از طریق نسخه‌های پیش‌نمایش در اختیار کاربران اینسایدر ویندوز قرار خواهد گرفت.

رقابت گوگل با اپل واچ

کدیا و دنیس تروپر، مدیر محصول جدید اندروید ور، در کنفرانسی خبر از نسخه جدید سیستم‌عامل مخصوص ساعت هوشمند گوگل دادند که قرار است سریع‌تر و هوشمندتر از همیشه باشد.

برای طراحی نسل جدید زمان زیادی صرف شده است

کدیا در این کنفرانس گفت کوالکام و گوگل از مدتی پیش کار بر روی پردازنده جدید را آغاز کرده‌اند که قرار است نسل بعدی ساعت‌های هوشمند اندرویدی را تشکیل دهد. او می‌گوید:

ما نسل جدید بستر ساعت‌های هوشمند را [با گوگل] به اشتراک گذاشته‌ایم.

نسل قبلی پردازنده‌های ویژه ساعت هوشمند کوالکام با عنوان ۲۱۰۰ که بر روی دستگاه‌های فعلی مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت اختصاصی برای ساعت‌های هوشمند طراحی شده بود و برخی ویژگی‌های لازم برای این‌کار را نیز دارا بود . تراشه‌ی جدید می‌تواند ساعت‌های هوشمند گوگل را در گردونه رقابت با اپل واچ نگه دارد.

دستیاری بهتر روی مچ

هم اکنون ور او اس در حال به روز رسانی کاربری‌های مرتبط با دستیار گوگل است. برای مثال اضافه کردن روش‌های کنترل برای دستگاه‌های دارای این دستیار، دریافت پاسخ‌های متنی و رفتارهای طبیعی‌تر در حال اضافه شدن به این سیستم‌عامل هستند.

برخی از این ایده‌ها را می‌توان در نسخه جدید اندروید نیز دیدِ چراکه در اندروید پی دستیار گوگل حضوری پررنگ‌تر و گرافیکی‌تری خواهد داشت. تروپر همچنین این ایده را مطرح نموده که ساعت‌های جدید امکان یادگیری رفتارها و عادت‌های روزانه کاربر را بیش از پیش خواهند داشت. او می‌گوید:

آیا این امکان وجود دارد که ساعت چیزهای بیشتری از الگوهای رفتاری شما و کارهایی که انجام می‌دهید یاد بگیرد؟ بله، این موضوع شدنی‌ست. در طول زمان شما می‌توانید از ساعت خود انتظار تطبیق و همکاری بیشتری داشته باشد. من قصد ندارم از چیزی رونمایی کنم، اما این راهی است که همه ما به سوی آن می‌رویم.

عملکرد بهتر ساعت‌ها در زمینه سلامت نوید تمرکز بیشتر روی حسگرهای جدید را می‌دهد؛ اما کوالکام هنوز هیچ چیزی را رد یا تایید نکرده است.

طراحی بهتر و بهبود مدیریت مصرف توان

کدیا همچنین خبر از تمرکز بیشتر گوگل برای بهبود طراحی ساعت‌ها می‌دهد. او می‌پرسد: شرکت‌های تولید ساعت، تندرستی و ورزشی چه چیز می‌خواهند؟ و سپس پاسخ می‌دهد: آن‌ها می‌خواهند ساعت‌های هوشمند زیباتر و چشم‌نوازتر باشند.

بلاتکلیفی بازاریان کامپیوتر

از فعالان بازار کامپیوتر به گوش می رسد آنها منتظر اعلام نظر دولت مبنی بر خروج کالاهای کامپیوتری از لیست کالاهای لوکس هستند تا بتوانند از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای انتقال ارز و تصفیه اعتبارات خارجی خود استفاده کنند.

کالاهای کامپیوتری؛ لوکس یا ضروری؟
به گفته برخی از فعالان آنها برای حواله کردن ارزها و تصفیه حساب با طرف‌های خارجی که از آنها کالا خریداری کرده‌اند حالا با دیدگاه دولت مواجه شده‌اند که معتقد است لپ‌تاپ و تبلت و برخی کالاهای سخت‌افزاری در لیست کالاهای لوکس قرار دارند و اولویتی برای دریافت ارز ندارند. کارشناسان اما می‌گویند بسیاری از کالاهایی که از نگاه دولت لوکس است امروزه یکی از مهم‌ترین وسایل زندگی مردم محسوب می‌شود و چنین نگاهی پایه کارشناسانه‌ای ندارد.

احمد علیپور، ریس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران از جمله منتقدان این رویکرد دولت با اصناف رایانه‌ای است و اعتقاد دارد اگر آن‌طور که ادعای بعضی از بانک‌هاست اولویت واردات کالاهای سرمایه‌ای و تکنولوژیک سخت‌افزاری پایین است و سهمیه و اهمیت کمی برای آن قائل شده‌اند باید ضمن اظهار تاسف از این کج سلیقگی یا بی تدبیری، توجه دولت را به نقش بدیهی و بسیار مهم و حیاتی IT در توسعه دانش و زیرساخت‌های کشور جلب کرد و بدون هیچ تردید این حوزه باید فورا در اولویت‌های بالا برای تامین ارز قرارگیرد.

او درباره اینکه آیا نمایندگان دولت در بخش فاوا، جلسات کارشناسی را برای بررسی موضوع نوسان‌های ارزی با بخش خصوصی برگزار کرده‌اند می‌گوید: «با وجود میل عمیق فعالان این حوزه به همکاری با دولت برای گذر از معضلات اقتصادی، متاسفانه شفافیت و صداقت لازم در اتخاذ تصمیمات جدید ارزی وجود ندارد. در واقع به‌دلیل عدم مطالعه یا مراجعه به نظرات کارشناسان در بخش خصوصی قبل از اعلام و اجرایی شدن تغییرات وسیع اخیر، همچنان صدوربخشنامه‌های سریالی و هیجانی ارزی در این روزها، مشکلات زیادی را برای شرکت‌های سخت‌افزاری پیش آورده و عملا برای مدیران این حوزه مشخص نیست چگونه باید تعهدات گذشته و نیازهای ارزی حال و آینده مجموعه‌های خود و از همه مهمتر نیازهای اساسی کشور در زمینه فناوری اطلاعات را تامین و مدیریت کنند.»

علیپور وضعیت فعالیت شرکت‌ها را بسیار بد توصیف می‌کند: «شرایط بسیاری از شرکت‌ها، چه تولیدی و چه بازرگانی که البته حیات هر دو دربازار فناوری به یکدیگر وابسته اند، به شدت بحرانی است. بدون شک در هفته‌های آتی، باید شاهد اثرات جانبی این توقف یا کاهش تحمیلی شدید فعالیت شرکت‌های سخت‌افزاری با توجه به توسعه استفاده از فاوا هم در دولت، هم حوزه خدمات عمومی و نیز در سایر فعالیت‌های جامعه باشیم؛ چراکه محدود شدن فعالیت این شرکت‌ها، مشکلات زیادی را در تامین اساسی‌ترین نیازهای استفاده‌کنندگان از فناوری در کشورایجاد خواهد کرد.

بلاتکلیفی بازاریان کامپیوتر

حالا فعالان بازار منتظرند تا دولت در وضعیت کنونی آنها را از بلاتکلیفی خارج کند. رجب زاده یکی از فعالان بازار سخت‌افزار به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «کالاهای اصناف رایانه به شدت وابسته به قیمت دلار است و نوسان شدید دلار در چند مدت اخیر به بلاتکلیفی بازار دامن زده است. خیلی از همکاران ما اعتباراتی دریافت کرده‌اند اما ارزی از سوی صرافی‌ها عرضه نمی‌شود. پس از آن نیز بعد از تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی دولت بعد از حدود یک ماه اعلام کرد رایانه و قطعات آن در اولویت چندم است و ارز تک نرخی به آن تعلق نمی‌گیرد. بنابراین ما با یک مشکل ریشه‌ای با دولت مواجهیم که هنوز هم کالاهای کامپیوتری را به‌عنوان کالای لوکس نگاه می‌کند.»

او می‌گوید: «امروزه مردم عادی در شهرها، اقشار مرفه و مسوولان دولتی از گوشی هوشمند استفاده می‌کنند و این گوشی‌ها چیزی نیست جز کامپیوترهای کوچک شده در دست مردم که حالا برایشان یک کالای ضروری محسوب می‌شود. همین وسایل اگر گم شود یا صدمه‌ای ببیند بسیاری از اطلاعات مهم دولتی و شخصی در معرض تهدید قرار می‌گیرند. حتی امروزه مدارس نیز نمرات و کارنامه دانش‌آموزان را به صورت اینترنتی اعلام می‌کنند و یک دانش‌آموز معمولی نیز ملزم به استفاده از کامپیوتر است.»

رجب زاده می‌گوید: او و همکارانش در این صنف برای پرداخت بدهی‌های ارزی خود بلاتکلیف نظر دولت هستند و داشتن بدهی ارزی آبروی این صنف را به خطر می‌اندازد و «فعالیت در این صنف دیگر مقرون به صرفه نیست همانطور که بسیاری از افراد به این فکر افتاده‌اند که برای سرمایه‌گذاری در صنف دیگری سوییچ کنند.» فعالان بازار کامپیوتر حالا با عبور از مشکلات این‌بار منتظر نظر دوباره‌ای از دولت هستند که غیرضروری دانستن کالاهای کامپیوتری را برای مصرف‌کننده نهایی اصلاح کند.

منبع :دنیای اقتصاد

هنگام نصب برنامه‌ها مراقب باشید

برنامه‌­ها هنگام نصب لیستی از مجوزها به ما نشان می‌­دهند که این مجوز­ها شامل دسترسی به تصاویر، لیست مخاطبان و غیره است.

هر نرم‌افزار نیاز به مجوز­های خاص خود را دارد. به عنوان مثال پیام‌رسان­‌ها نیاز به مجوز دسترسی به تصاویر شمارا دارند تا بتوانند عکس مورد نظر شما را ارسال کنند. این یک مجوز منطقی است چون کار پیام‌رسان این است.

اما حالا فرض کنید یک نرم‌افزار ساده مانند کرنومتر از شما مجوز دوربین و دسترسی به میکروفون و تصاویر بخواهد! این مورد جای تامل و بررسی دارد. نصب یک برنامه مخرب می‌تواند اجازه کنترل از راه دور را برای مهاجم مهیا کند. در این حالت گوشی هوشمند شما، یک وسیله جاسوسی هوشمند است تا یک گوشی هوشمند.

بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، خوشبختانه خود گوگل دست به کار شده است و در نسخه P سیستم عامل خود مکانیزم امنیتی جالبی را مورد استفاده قرار داده است تا از اجرای برنامه‌هایی که در پس زمینه از میکروفون و دوربین استفاده می­‌کنند، جلوگیری کند.

اعمال چنین محدودیت­‌هایی در برنامه­‌ها مطمئنا ترس جاسوسی برای کاربران اندرویدی را کاهش می­‌دهد و یک امکان قابل توجه برای افزایش امنیت حریم خصوصی است.

اندروید P هنوز در حال توسعه است و این نسخه احتمالا در کنفرانس گوگل I / O که در تاریخ ۱۰ مِی ۲۰۱۸ در سالن آمفی تئاتر Shoreline در کالیفرنیا برگزار خواهد، رونمایی می شود.

خاتمه پشتیبانی انویدیا از سیستم عامل‌ ۳۲ بیتی

همان‌طور که می‌دانید شرکت انویدیا یکی از برترین تولیدکنندگان کارت‌های گرافیک در جهان به شمار می‌رود. این شرکت به‌تازگی اعلام کرد به دلیل فراگیر شدن سیستم‌های ۶۴ بیتی، پشتیبانی نرم‌افزاری از سیستم‌های ۳۲ بیتی در اواخر ماه آوریل پایان خواهد یافت. به‌طور حتم پس از اتمام زمان اعلام شده، کاربرانی که از سیستم‌های مذکور استفاده می‌کنند قادر به دریافت ویژگی‌های جدید در نرم‌افزار GeForce Experience نخواهند بود.

بروزرسانی تا ۲۰۱۹

شایان ذکر است انویدیا، تا ماه ژانویه سال ۲۰۱۹، انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی برای سیستم‌های ۳۲ بیتی را ادامه خواهد داد.

به‌نظر می‌رسد شمار کاربرانی که از نسخه‌های قدیمی و ۳۲ بیتی ویندوز استفاده می‌کنند بسیار اندک باشد و پایان پشتیبانی نرم‌افزاری از این دست سیستم‌ها کاربران نسخه‌های ۳۲ بیتی ویندوز اکس پی، ۷، ۸، ۸.۱، ۱۰ و لینوکس را مجبور به ارتقا کند.

انویدیا اعلام کرده که پشتیبانی از سیستم‌ عامل‌های ۳۲ بیتی را برای مدل‌های GTX و Fermi پایان خواهد داد. پایان پشتیبانی از این کارت‌های گرافیک به معنای این است که علاوه بر ویندوز‌های ۳۲ بیتی مایکروسافت، کاربران FreeBSD و لینوکس نیز نمی‌توانند از جدیدترین ویژگی‌ها و بروزرسانی‌های ارائه شده برای پردازنده‌های گرافیکی انویدیا استفاده کنند.

پردازنده‌ی Intel Core i7 8086K

پردازنده‌ی اینتل

تصاویری از یک پردازنده‌ی اینتل با نام Core i7-8086K در یکی از فروم‌های چینی به همراه نتایج تست آن منتشر شده‌است. گفته می‌شود اینتل قرار است این پردازنده را در چهلمین سالگرد عرضه‌ی میکروپردازنده‌ی Intel 8086 معرفی کند.

این اولین باری نیست که اینتل یک پردازنده را در سالگرد یک محصول پیشین خود معرفی می‌کند. پیش از این اینتل پردازنده‌ی Pentium G3258 را در بیستمین سالگرد عرضه‌ی پردازنده‌های پنتیوم را عرضه کرده بود. اینبار ممکن است این اتفاق در چهلمین سالگرد عرضه‌ی پردازنده‌ی Intel 8086 با عرضه‌ی نسخه‌ی Core i7-8086K رخ دهد.

مشخصات

مشخصات این پردازنده که در اسکرین‌شات‌ها مشخص است تا حد زیادی همانند پردازنده‌ی Core i7-8700K است. ۸۰۸۶K دارای ۶ هسته و ۱۲ رشته‌ی پردازشی به همراه ۱۲ مگابایت L3 cache است. TDP این پردازنده نیز ۹۵ وات است که مشابه Core i7-8700K است. تنها تفاوت سرعت کلاک است که سریعترین مقدار برای یک پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای اینتل محسوب می‌شود.

سرعت کلاک پایه‌ی این پردازنده میزان ۴٫۰ گیگاهرتز و سرعت کلاک تقویتی (boost) آن به ۵٫۱ گیگاهرتز می‌رسد. هرچند به نظر می‌رسد این boost clock برای عملکرد تک هسته‌ای آن است و سرعت کلاک تقویتی آن در استفاده از تمام هسته‌ها تا ۴٫۴ گیگاهرتز خواهد بود.

تست این پردازنده در CPU-Z نشان می‌دهد که با استفاده از یک کولر بادیCooler Master T400i دمای پردازنده حدود ۷۰ درجه سانتی‌گراد است اما هنگام افزایش کلاک تمام هسته‌ها تا ۵٫۰ گیگاهرتز، دمای آن به سرعت به بیش از ۹۵ درجه و تقریباً نزدیک به ۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. بنابراین باید گفت برای خنک نگه‌داشتن این پردازنده یک کولر قدرتمند لازم خواهد بود.

همانگونه که در نتایج بنچمارک دیده می‌شود، عملکرد تک‌هسته‌ای این پردازنده تقریباً تفاوتی با Core i7-8700K ندارد اما در عملکرد چند هسته‌ای به دلیل وجود ۴ رشته‌ی بیشتر عملکرد بسیار بهتری نسبت به آن دارد.

این پردازنده در صورت واقعی بودن احتمالاً در ماه ژوئن میلادی که چهلمین سالگرد عرضه‌ی ریزپردازنده‌ی Intel 8086 است عرضه خواهد شد.

پردازنده‌ی اینتل

 

بهترین آنتی ویروس های رایگان

انتخاب یک آنتی‌ویروس رایگان

شاید انتخاب یک آنتی‌ویروس رایگان کار آسانی به نظر برسد اما اصلاً چنین نیست. بسیاری از آنتی‌ویروس‌های رایگان نه تنها محافظت کامل را به شما ارائه نمی‌کنند، بلکه مشکلات و محدودیت‌های فراوانی نیز دارند.

نکته مهم:

در این لیست فقط آنتی ویروس‌های کاملاً رایگان و بدون محدودیت زمانی قرار گرفته اند. این‌ها بهترین آنتی ویروس‌های کاملاً رایگان هستند که همان کار آنتی ویروس‌های پولی را انجام می‌دهند یا حتی بهتر هستند.
لازم به ذکر است برخی آنتی ویروس های رایگان به ایجاد یک حساب کاربری نیاز دارند که به معنای رایگان نبودن آنها نیست.

 • انتخاب اول : Kaspersky Anti-Virus Free

  هنوز یک سال از عرضه این محصول نمی‌گذرد اما در صدر بهترین‌های دنیا و البته لیست ما قرار می‌گیرد. این نسخه رایگان یک آنتی‌ویروس کاملاً شناخته شده و قدرتمند است که تقریباً هیچ چیز از محصولات پولی کم ندارد و حفاظت نسبتاً کاملی را ارائه می‌کند.از ویژگی‌های Kaspersky Anti-Virus که آن را از دیگر محصولات رایگان متمایز می‌کند می‌توان این موارد را برشمرد:  قدرت تشخیص بسیار بالاتر، حفاظت کامل، رابط کاربری روان، عملکرد بی نقص و بهینه.

 • انتخاب دوم: Avast Free Antivirus

  Avast Free Antivirus کاملاً پتانسیل این را دارد که به عنوان یک آنتی‌ویروس مطمئن برای محافظت از کامپیوتر و فایل‌های خود روی آن حساب کنید.همچنین این آنتی‌ویروس دارای رابط کاربری پارسی است که از بخش تنظیمات می توانید آن را دریافت کنید

 • انتخاب سوم: Avira Free Antivirus 2018.

Avira Free Antivirus 2018 در تشخیص و مسدودسازی بدافزارها عملکرد نزدیک به عالی دارد اما به              اندازه دو محصول قبلی در برابر تهدیدهای تحت وب کارآمد نیست. همچنین قدری اعلان‌های آن آزار              دهنده است.

 • انتخاب چهارم: Bitdefender Antivirus Free Edition  

موتور آنتی‌ویروس کمپانی امنیتی Bitdefender طی سال‌های اخیر همواره جزو بهترین‌های دنیا بوده              است. نه تنها این موتور در تشخیص و مسدودسازی تهدیدها بسیار کارآمد است، بلکه تأثیر آن بر                      سرعت کامپیوتر کاربر نیز کم است.

 • انتخاب پنجم: ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall

  ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall از رابط کاربری بسیار کلاسیک بهره می برد که می توان گفت به عصر خود تعلق ندارد، با این حال قدرت حفاظتی بسیار خوبی دارد و استفاده از آن نیز آسان است.

 

 • انتخاب ششم: Sophos Home

  استفاده از این محصول بسیار آسان است، با این حال نبود قابلیت‌ها و گزینه‌های پیشرفته یک نقطه ضعف بزرگ برای آن است. لازم به ذکر است تنظیمات Sophos Home تحت وب است و از طریق مرورگر قابل دسترسی است.

 

۵ علامت برای تشخیص زودهنگام و بموقع خرابی هارد دیسک

۵ علامت برای تشخیص زودهنگام و بموقع خرابی هارد دیسک

همانطور که می دانید .S.M.A.R.T یک سیستم نرم افزاری در سطح Firwware هارد دیسک ها است که با هدف پیش بینی خرابی احتمالی، پارامترهای مختلفی را پایش و گزارش می کند. در حقیقت هدف از پیاده سازی استاندارد .S.M.A.R.T در هارد دیسک ها پیش بینی خرابی هارددیسک توسط  کاربر و تعویض آن پیش از وقوع خرابی است.  همچنین خود سازندگان و تعمیرکاران از اطلاعات .S.M.A.R.T جهت عیب یابی استفاده می کنند. اهمیت .S.M.A.R.T غیر قابل انکار است اما در تفسیر اطلاعات آن بسیاری مواقع اشتباه رخ می دهد، برای مثال برنامه های غیر تخصصی و غیر استاندارد با کوچکترین تغییری در پارامترهای .S.M.A.R.T، هشدارهای گمراه کننده به کاربر نمایش می دهند یا به سادگی از خطاهای جدی می گذرند که به خرابی ناگهانی می انجامد.

اطلاعات .S.M.A.R.T در همه هارد دیسک ها یکسان نیست، همچنین تعداد پارامترهای آن در محصولات سازندگان مختلف متفاوت است و حتی کارکرد آنها نیز می تواند متفاوت باشد، با این حال از مجموع ده ها پارامتر آن، باید ۵ پارامتر را جدی گرفت و هرگونه تغییر در آنها می تواند پیش بینی کننده خرابی باشد.

این پنج پارامتر شامل موراد لیست زیر است:

 •  Reallocated_Sector_Count
 • Reported_Uncorrectable_Errors
 • Command_Timeout
 • Current_Pending_Sector_Count
 • Offline Uncorrectable
 1. Reallocated_Sector_Count
  مقدار گزارش شده این پارامتر را بسیار جدی گرفت، چراکه بیانگر تعداد سکتورهای جابجا شده است، به بیانی دیگر Reallocated_Sector_Count تعداد بدسکتورها را نشان می دهد و با عبور آن از صفر و افزایش، شانس خرابی و از دست رفتن اطلاعات به شدت افزایش می یابد. جابجایی سکتورهای معیوب (Reallocating) این امکان را فراهم می کند تا به رغم وجود سکتورهای معیوب بتوان از هارد دیسک استفاده کرد. هرچند وجود یک یا چند سکتور خراب لزوماً نگران کننده نیست، اما افزایش آن را باید زنگ خطر دانست.
 • مقدار عادی: صفر
 • اهمیت: بسیار جدی
 • مقدار هشدار دهنده: مقدار غیر صفر

    ۲٫ Reported_Uncorrectable_Errors
این پارامتر تعداد خطاهای غیر قابل اصلاح رخ داده در خواندن اطلاعات را نشان می دهد. خطاهای غیر قابل اصلاح از طریق مکانیزم های تصحیح خطا تعبیه شده مبه معنای وجود مشکلی جدی در سطح هارد دیسک است و خطاهای رخ داده به خرابی اطلاعات ذخیره شده می انجامد.

توصیه می شود به محض افزایش مقدار Reported_Uncorrectable_Errors به پشتیبان گیری از اطلاعات هارد دیسک و تعویض آن اقدام کنید.

 • مقدار عادی: صفر
 • اهمیت: بسیار جدی
 • مقدار هشدار دهنده: مقدار غیر صفر

    ۳٫ Command_Timeout
این پارامتر تعداد فرامین خواندن-نوشتن ناتمام را نشان می دهد که حاکی از وجود خطای بسیار جدی است و قویاً توصیه می شود آن را جدی بگیرید. در صورتی که با تعویض کابل رابط همچنان این مقدار افزایش پیدا کرد، برای تعویض فوری هارد دیسک اقدام کنید.

 • مقدار عادی: صفر
 • اهمیت: بسیار جدی
 • مقدار هشدار دهنده: مقدار غیر صفر

    ۴٫ Current_Pending_Sector_Count
این مقدار بیانگر تعداد سکتورهای موجود در صف جابجایی است، به عبارتی دیگر تعداد سکتورهای ضعیف را نشان می دهد که جهت جابجایی به سکتورهای سالم در صف گرفته اند. عبور این مقدار از صفر به معنای وجود سکتور معیوب است. در صورتی که مقدار این پارامتر به صفر کاهش پیدا نکرد و یا افزایش یافت، آن را زنگ خطر جدی تلقی کنید.

 • مقدار عادی: صفر
 • اهمیت: بسیار جدی
 • مقدار هشدار دهنده: مقدار غیر صفر

   ۵٫ Offline Uncorrectable
این پارامتر که با نام های Uncorrectable Sector Count و Off-Line Scan Uncorrectable Sector Count نیز شناخته می شود، مجموع تعداد خطاهای رخ داده در نوشتن-خواندن اطلاعات در یک سکتور را نشان می دهد و افزایش آن به معنای وجود عیب جدی در سطح دیسک (پلاترها) و یا دیگر اجزای متحرک هارد دیسک است. مقدار این پارامتر بسیار حیاتی بوده و با افزایش آن فوراً برای پشتیبان گیری و تعویض هارد دیسک اقدام کنید.

 • مقدار عادی: صفر
 • اهمیت: بسیار جدی
 • مقدار هشدار دهنده: مقدار غیر صفر

علاوه بر ۵ پارامتر معرفی شده که جهت خواندن و بررسی آنها باید از برنامه های ارائه شده توسط خود سازنده یا برنامه های مستقل نظیر CrystalDiskInfo استفاده کنید، علائم و نشانه های دیگری نیز وجود دارند که می توانند حاکی از خرابی هارد دیسک باشند:

 • صدای کلیک  یا هر صدای ناهنجار دیگری
 • داغ کردن غیر معمول
 • افت سرعت شدید و ناگهانی
 • خرابی فایل های ذخیره شده بدون دلیل مشخص
 • هنگ کردن، کرش کردن و نمایش خطای صفحه آبی مرگ هنگام کار با فایل های ذخیره شده (نظیر باز کردن فایل ها)

اینتل مشغول ساخت کارت گرافیک Arctic Sound برای گیمرها است

کارت گرافیک Arctic Sound

احتمالاً می دانید سال میلادی گذشته سکان دار بخش گرافیک AMD به اینتل ملحق شد تا سرپرستی تیم توسعه پردازنده گرافیکی مجزا این کمپانی را به عهده بگیرد. تازه‌ترین شنیده‌ها حاکی از عزم اینتل برای عرضه یک پردازنده گرافیکی مجزا قدرتمند برای گیمینگ است.

تبدیل کردن پردازنده گرافیکی به محصول گیمینگ

تحلیل گیر آشنای کمپانی The Motley Fool، «اشرف عیسی» (Ashraf Eassa)، در تازه‌ترین تویت خود از تأثیر گذاری سریع استخدام راجا کودوری بر برنامه‌های اینتل گفته است و ادعا می‌کند این کمپانی سرگرم تلاش برای تبدیل کردن یک پردازنده گرافیکی با کُد Arctic Sound به یک محصول گیمینگ است. می دانیم پردازنده گرافیکی مجزا Arctic Sound در اصل برای مصارفی چون استریم ویدئو و دیتاسنترها طراحی شده است اما حالا ادعا می‌شود اینتل به دنبال تغییر کاربری آن به گیمینگ است

 رونمایی در سال ۲۰۲۰

متأسفانه هیچ گونه جزئیاتی از محصول ادعایی در دسترس نیست و هنوز نمی‌دانیم کارایی آن چگونه خواهد بود. آخرین کارت گرافیک اینتل به سال ۱۹۹۸ میلادی باز می‌گردد که پردازنده گرافیکی i740 با فناوری ساخت ۳۵۰ نانومتری بود.

گفته می‌شود راجا کودوری در تلاش است تا اولین محصول این کمپانی حسابی جنجال به پا کند و نمی‌خواهد شروع ضعیفی داشته باشد، با این حال باید مدت زیادی منتظر ماند و دید برنامه‌های اینتل راه به کجا می‌برد. نقشه راه رسمی اینتل ریزمعماری پردازنده گرافیکی نسل دوازدهمی این کمپانی را برای رونمایی در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد.

ضعف امنیتی اینترنت بی سیم وای فای

ضعف امنیتی اینترنت بی‌سیم وای فای

متیو وان هوف – کارشناس امنیت سایبری در دانشگاه KU Leuven بلژیک – به تازگی گزارشی را منتشر کرده است که در آن به تمامی کاربران، سازمان‌ها و شرکت‌ها درباره ضعف امنیتی اینترنت بی‌سیم وای فای هشدار داده است.

وی در ادامه گزارش خود عنوان کرده است که یکی از پروتکل‌های امنیتی موجود در تعداد زیادی از مودم‌های وای فای بوسیله یک بدافزار شکسته و تخریب شده و همین امر هم موجب شده است نگرانی‌ها درباره امنیت اینترنت وای فای و حفاظت اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران تشدید شود.

او ضمن اشاره به ضعف امنیتی پروتکل WPA2 اینترنت بی‌سیم وای فای، عنوان کرده است هکرها و مجرمان سایبری با استفاده از این روش مدرن و نوین قادر خواهند بود به اطلاعات و داده‌های شخصی و محرمانه کاربرانی دسترسی پیدا کنند که تصور می‌کردند برای همیشه از آن‌ها محافظت خواهد شد.

این اطلاعات می‌تواند شامل شماره‌های تماس، شماره کارت اعتباری، گذرواژه، تصاویر، ایمیل، پیام‌های متنی و غیره باشد که به احتمال زیاد در دسترس هکرها قرار می‌گیرد.

این ضعف امنیتی و آسیب‌پذیری مذکور این امکان را به هکرها می‌دهد تا برروی تعدادی از سیستم‌های عامل همچون اندروید، لینوکس، ویندوز، iOS، مدیاتک و غیره تاثیرگذاری داشته و به مودم وای فای موجود برروی آن‌ها نفوذ یابند.