تفاوت های میان VMware vSphere, ESXi و vCenter

در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه تفاوت های VMware vSphere, ESXI و vCenter را بیان کنیم.
VMware ESX برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ راه اندازی شد و آغازی بود بر انقلاب مجازی سازی. امروزه VMware  دیتاسنترهای مجازی را رهبری میکند. به طور متوسط هر یک سال و نیم ورژن جدید از نرم افزارVMware  با امکاناتی جدید و سازگار با سخت افزار های جدید (نظیر NVMe SSDs و یا پردازشگرهای Intel وAMD) منتشر می شود.

VMware ESXi

ESXi قسمت کوچکی از نرم افزار است که بر روی یک سرور فیزیکی (هاست) نصب می شود و اجازه می دهد تا سیستم عامل های مختلف را در کنار هم اجرا شوند. به این صورت که سیستم های عامل کاملا از هم جدا هستند اما میتوانند در شبکه با جهان و یا دیگر کامپیوتر های موجود در LAN ارتباط داشته باشند. سیستم های عامل برروی ماشین های مجازی فعال هستند که هر کدام دارای سخت افزارهای مجازی هستند.
ESXi دارای نسخه های رایگان و غیررایگان است. نسخه رایگان دارای محدودیت هایی است، در مقیاس کوچک کاربرد دارد و امکان مدیریت آن با سرور مدیریت مرکزی (central management server- vCenter) وجود ندارد. همچنین ورژن رایگان ESXi که به VMware ESXi Hypervisior نیز معروف است میتواند به ریموت اسوریج وصل شود; جایی که ماشین های مجازی در آن ساخته، ذخیره و اجرا میشوند. این به این معنا است که این ریموت استوریج میتواند بین چندین هاست ESXI به اشتراک گذاشته شود و نه بین ماشین های مجازی. ماشین های مجازی به هر ESXI متعلق هستند و هیچ گونه مدیریت مرکزی برای آن ممکن نیست.
موارد استفاده از نسخه رایگان ESXi کاملا مشخص است. یادگیری، تست کردن Workflow تست های DR ، تایید تصمیمات معماری شبکه و کارهایی مشابه آن. در نسخه رایگان شما میتوانید با استفاده از اسنپ شات شما میتوانید لایسنس رایگان ویندوز خود را نیز به صورت valid نگه دارید و از آن تا هر زمان استفاده کنید.

VMware vCenter

سرور CMware vCenter قسمت مرکزی نرم افزار است که مدیریت مرکزی تمامی اینترفیس ها را امکان پذیر می سازد. با استفاده از یک کنسول تقریبا تمامی کارها انجام داد. سرور vCenter میتواند بر روی سیستم عامل ویندوز و لینوکس نصب شود. سرور vCenterلایسنس های مختلفی دارد:
vCenter Server Essentials: این ورژن از vCenter برای مدیریت نهایتا ۳ هاست با دارا بودن هر کدام ۲ CPU فیزیکی مناسب است.
Standalone vCenter Server: این نسخه از vCenter توانایی مدیریت ۲۰۰۰ هاست همراه با ۲۵۰۰۰ ماشین مجازی روشن را دارد.

VMware vSphere

VMware vSphere یک نام تجاری برای برای تمام پکیج VMware است. همانطور که اشاره کردیم قیمت گذاری محصولات متفاوت است اما یکی از قیمت مناسب ترین پکیج ها vSphare essential و یا essential Plus است. از تفاوت های این دو میتوان به موارد زیر اشاره کرد: عدم وجود دسترسی بالا، vMotion و نرم افزار بک آپ در ورژن Essential . در واقع بسته به لایسنسی که شما خریداری میکنید امکانات بیشتری در vSphere Web client برای شما باز خواهد شد.
در تصویر زیر نمایی از کنسول VMware vSphere را پس از اتصال به vCenter server مشاهده میکنید: