جایگزینی سرور قدیمی با سرور جدید

جایگزینی سرور قدیمی با سرور جدید (۹ دلیل برای تغییر سرور) جهت مشاوره و خرید تلفنی سرور میتوانید با کارشناسان فنی ما صحبت کنید

تهیه و خرید سرورهای جدید هزینه‌های سنگینی را به شرکت‌ها و سازمان‌ها متحمل می‌کند.

از دیدگاه تئوری چه زمانی باید به فکر تعویض و تغییرات گسترده در زمینه سرورها باشیم؟
با سرورهای قدیمی چه باید کرد؟
چه برنامه‌ای برای سرورهای قدیمی‌ و از رده خارج داریم؟ چه زمانی سروری به انتهای عمر عملیاتی خود می‌رسد؟
برای دریافت پاسخ این پرسش‌ها با ما همراه باشید …

اکثر متخصصین زمانی به فکر تعویض سرورهای خود می‌افتند که سرورها کرش می‌کنند، از لحاظ سخت افزاری خراب شده‌اند و چاره‌ای جز تعویض با سرورهای جدید نیست. حتما درباره چنین پیشامدهایی آگاهی دارید که اگر امکان بازیابی داده‌ها و اطلاعات وجود نداشته باشد، چه هزینه سنگینی را متحمل خواهید شد و یا فرض کنید سرورها از دسترس خارج شده‌اند این امر چقدر روی سودآوری شما تاثیر می‌گذارد.
البته ممکن است به جای تعویض سرور، سناریوی ارتقای سرور را انتخاب کنید. مثلا به سرور خود، رم و هارد بیشتری اضافه کنید. اگر کمتر از دو سال از عمر سرور شما می‌گذرد، ارتقا می‌تواند راهکار خوب و معقولی باشد.
اما به خاطر داشته باشید برای کارهای مهم، حساس و حیاتی، حتما از سرورهایی با عمر کمتر از دو سال استفاده کنید.

۱٫عمر مفید یک سرور

عمر مفید یک سرور معمولا سه سال است. اما این امکان وجود دارد که سرورهای خود را تا سال‌ها متمادی استفاده کنید ولی این نکته را در نظر داشته باشید که سرورها به دلیل ماهیتی که دارند وظایف حساس و خطیری را عهده دار هستند و تجارت سازمان‌ها بر اساس سرویس‌دهی آنها شکل می‌گیرد پس نگهداری بیش از سه سال از آنها عملا ریسک بزرگی برای شما به همراه دارد.
هر خرابی ممکن است هزینه های زیادی را تحمیل کرده و زمان دان تایم سرویس‌ها را غیرقابل پیش‌بینی کند. از خود بپرسید: بالا رفتن زمان دان تایم چه هزینه‌ای برایتان به همراه دارد؟ اگر سرویس‌های خود را از دست دهید چقدر خسارت مالی به سازمان وارد می‌شود؟ حال اگر سرورها را با سرورهای جدید تعویض کنید چقدر هزینه خواهید کرد؟ آیا مقرون به صرفه است؟ مدیریت ریسک پیشنهاد می‌کند بهترین بستر را مهیا کنید تا کمتر استرس بکشید!

۲٫به خاطر داشته باشید که نگه داشتن سرورهای قدیمی مساوی است با هزینه بیشتر.

معایب و چالش های کار با سرورهای قدیمی عبارتند از:
هزینه‌های تعمیر و نگهداری بسیار گرانی دارند که سالانه افزایش می‌یابد.
قطعات سخت افزاری سرور شما در بازار موجود نخواهد بود و اگر تهیه شود بسیار گران قیمت بوده و به صورت دست دوم در دسترس است.
سیستم عامل‌های جدید، سرورهای قدیمی و مستهلک را پشتیبانی نخواهند کرد.
سرعت پایین
مصرف بالای برق
پشتیبانی از قابلیت های جدید امکان پذیر نیست.
معایب و ریسک استفاده از سرورهای قدیمی و دست دوم
چالش به تعویق انداختن خرید سرورهای جدید:
به تعویق انداختن پروسه تعویض سرورهای قدیمی همیشه امکان پذیر است اما این تاخیر، پیامدهای گزافی را برای شما به همراه دارد زیرا از طرفی ریسک زیادی می‌کنید (که در پست های بعدی به آنها می‌پردازیم) و هزینه‌های تعویض را برای شما گران‌تر می‌کند. معایب به تعویق انداختن تعویض سرورهای قدیمی را در پست های آینده بررسی میکنیم.

۳٫قابلیت های جدید را از دست خواهید داد

استفاده از سرورهای قدیمی باعث می‌شود امکانات زیادی را از دست بدهید که در سیاست‌های تجاری سازمان تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. مثلا استفاده از سرورهای قدیمی باعث می‌شود امکان نصب آخرین نسخه از برنامه‌ها میسر نشود. هر ساله با معرفی نسل‌های جدید سرورها امکانات بسیار زیادی از لحاظ سخت افزاری اضافه می‌شود که سرورهای قدیمی از داشتن آنها بی بهره هستند.

۴٫بالا رفتن هزینه‌های تعمیر و نگهداری

اگر سه سال یا بیشتر از عمر سرورها گذشته باشد به طور جدی باید به فکر تعویض آنها باشیم. زیرا بعد از گذشت سه سال تهدیدات بالقوه در زمینه قطعی سرویس‌ها شما را تهدید می‌کند. وقتی سرورها چهارمین سال تولدشان را جشن می‌گیرند هزینه‌های پشتیبانی آنها تقریبا ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. در سال پنجم این مقدار تا ۲۰۰ درصد بالا می‌رود. اگر در سال هفتم سرورهای خود را تعویض نکنید چیزی در حدود ۴۰۰ درصد باید هزینه های پشتیبانی برای آنها در نظر بگیرید. این نکته را به خاطر داشته باشید که نوع نگهداری از سرویس‌ها تاثیر به سزایی در افزایش و یا کاهش اعداد دارد. اما در اصل قضیه تغییری حاصل نمی‌شود.

۵٫تمام شدن گارانتی سرور

گارانتی سرور یکی از مهم‌ترین مقوله‌های خرید سرور است. معمولا سرورها ضمانت سه ساله دارند و حتی بعضی از فروشندگان تا پنج سال نیز آنها را ضمانت می‌کنند. حالا در نظر بگیرید این مدت زمان به پایان رسیده و سرور شما خراب می‌شود! این خرابی بسیار ترسناک و پرهزینه است. در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که فروشندگان بیشتر از پنج سال سرور را ضمانت نمی‌کنند و این موضوع خود گویای عمر مفید یک سرور است.

۶٫عدم پشتیبانی سخت افزاری

آیا هنوز قطعات سخت افزاری سرور موجود است؟ اگر سرور هنوز تولید می‌شود یعنی جای نگرانی نیست و می‌توانیم قطعات جایگزین آن را پیدا کنیم. اما اگر چنین نباشد باید نگران باشید. زیرا در صورت بروز مشکلات سخت افزاری نمی‌توانید به سرعت قطعات را جایگزین کنید. اگر حتی قطعات سخت افزاری پیدا شوند با قیمتی گران عرضه شده و معمولا دست دوم هستند و همین امر باعث عدم اطمینان کامل به آنها می‌شود در ضمن توجه داشته باشید که شما با سرور سر و کار دارید و امکان قطع و وصل سرویس‌ها به صورت مداوم وجود ندارد.
مشکلات جزئی و ناچیز در سخت افزار سرورها آغازگر طوفانی شدید است. مثلا خرابی یک چراغ در نشانگرهای سرور یا از کار افتادن یکی از کارت‌های شبکه می‌تواند شروع اتفاقات ناخوشایند باشد. پس علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد!

۷٫کاهش کارایی و سرعت

سازمان‌ها رشد می‌کنند و هنگاهی که در حال رشد هستند تقاضاها افزایش پیدا می‌کند. طبق استانداردهای تعیین شده زمانی که استفاده از سرورها به ۷۰ درصد برسد افت عملکرد سرور را شاهد خواهیم بود. اگر سازمان شما در حال رشد است و سرویس‌های جدیدی راه اندازی می‌کنید بهتر است اولین اقدام خرید سرورها باشد.

۸٫عدم پشتیبانی از سیستم عامل های جدید

سرور از برنامه و سیستم عاملی پشتیبانی می‌کند که برای آن در نظر گرفته شده است. وقتی این پشتیبانی تمام شود و دیگر نتوانید سیستم عامل‌های جدید را بر روی آن نصب کنید یعنی زمان ارتقا فرا رسیده و باید از سرورهای قدیمی خداحافظی کنید.

۹.با سرورهای قدیمی چکار کنیم؟

راه‌کارهای متعددی برای از چرخه خارج کردن سرورهای قدیمی وجود دارد. با یک سناریوی برنامه‌ریزی شده می‌توانید سرورهای قدیمی را به دفاتری که حساسیت زیادی ندارند منتقل کنید با این‌کار هم بار کاری موجود بر روی سرور را کاهش می‌دهید و هم چرخه حیات سرور را حفظ می‌نمایید از طرفی در کاهش هزینه‌های سازمان هم موثر خواهید بود.
شرکت‌های کوچک و تازه تاسیس برای کنترل هزینه‌های خود معمولا از سرورهای دست دوم و قدیمی و از رده خارج استفاده می‌کنند همین امر سبب می‌شود تا سرورهای قدیمی خود را با قیمتی پایین به آنها بفروشید. همچنین امکان فروش قطعات سرور به صورت مجزا در بازار وجود دارد که این مورد اصلا توصیه نمی‌شود. جهت فروش سرور خود میتوانید با شماره ۰۹۱۲۵۲۰۰۲۹۶ تماس بگیرید

جمع‌بندی دلایل جایگزینی سرور قدیمی با سرور جدید

سرورها زیربنای اصلی سیستم‌ها و کسب‌وکار شما را تشکیل می‌دهند. پس عاقلانه‌ترین کار این است که برای تعویض و جایگزینی سرورها، برنامه مشخصی داشته باشید. بدین ترتیب نه تنها هزینه کمتری صرف خواهید کرد بلکه کارایی و سرعت سیستم ها و سرویس ها را بالا می‌برید و همین کار باعث میشود سودآوری بیشتری برایتان به همراه داشته باشد.
حرکت در مسیر پیشرفت‌های فناوری، سرعت و کارایی را افزایش می‌دهد و از طرفی بر روی مصرف برق هم تاثیرگذار است؛ امروزه مصرف منابع از جمله چالش‌هایی است که بشر با آن روبرو است.
تمام موارد گفته شده، دلایلی منطقی برای تعویض سرورها و خرید سرور جدید است. شاید در نگاه اول هزینه‌های گزافی را برای سازمان به همراه داشته باشد اما در دراز مدت امنیت سرویس‌دهی و روند کسب و کار را تضمین می‌کند.

جهت مشاوره و خرید تلفنی سرور میتوانید با کارشناسان فنی ما صحبت کنید

آیا محتوای این صفحه مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازات: 1

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

برای ارسال مطلب به دوستان خود

از طریق شبکه های زیر روی آن کلیک کنید

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

بگذارید این پست را بهتر کنیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود بخشیم؟