آموزش نحوه نامگذاری و مطلع شدن از قدرت در پردازنده های Intel Ice Lake

در روزهای اخیر شرکت “اینتل” نسل دهم از پردازنده های کلاس لپ تاپ خود موسوم به Ice Lake را معرفی کرده است؛ همانطور که می دانید، شیوه نامگذاری در این سری به طور کلی تغییر کرده است؛ یکی از دلایل مهم این تغییر، پردازنده گرافیکی مورد استفاده در آنها است. در ادامه شما را با شیوه نامگذاری مدل های Ice Lake آشنا خواهیم کرد.

از آنجایی که با پردازنده های Ice Lake امکان اجرای برنامه های گرافیکی سنگین و بازی ها نیز فراهم شده است، پس توجه به این بخش بسیار مهم است. نامگذاری پردازنده های Ice Lake همچنان با شیوه Core ix آغاز شده و در ادامه با عدد ۱۰ شروع می شوند. عدد ۱۰ به معنی نسل دهم از پردازنده های این شرکت است.

پیش از آن، Core i3/i5/i7 را شاهد هستیم که به معنی نمایان کرده خانواده پردازنده است. عدد پس از ۱۰، برای نمایش مدل ها استفاده شده و عدد بعد از آن که در تصور به عنوان مثال ۵ و با رنگ سبز نمایان شده است، نشان دهنده توان رتبه توان مصرفی است. این پردازنده ها در برخی مدل ها، در نمونه های ۱۵ و ۲۵ واتی تولید می شوند. در برخی مدل ها نیز امکان حرکت به توان بالاتر از ۱۵ وات به صورت خودکار ممکن شده است.

دو حرف و عدد پایانی نیز نشان دهنده نوع تراشه گرافیکی مورد استفاده هستند که در این مثال G7 است. در ادامه سری های متفاوت را بررسی خواهیم کرد.

نمایش ویژگی گرافیکی:

پسوند G1: گرافیک مجتمع دارای ۳۲ واحد EU است
پسوند G4: گرافیک مجتمع دارای ۴۸ واحد EU است
پسوند G7: گرافیک مجتمع دارای ۶۴ واحد EU است
پس از بخش گرافیک به سراغ بخش توان تراشه می رویم؛ به طبع توان بالاتر به معنی کارایی و پرفورمنس بیشتر است. (رقم سوم از سمت راست با رنگ سبز).

نمایش توان مصرفی:

رقم ۰: به معنی ۹ تا ۱۲ وات و سری Y است
رقم ۵: به معنی ۱۵ یا ۲۵ وات در سری U است
رقم ۸: به معنی ۲۸ وات در سری U است

در پایان هم تمامی مدل های فوق را خواهیم دید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *