سری جدید کارت‌های گرافیک ارزان قیمت AMD RX 5600 هم در راه‌اند

شرکت AMD تا کنون دو کارت گرافیک از ریزمعماری Navi را معرفی کرده است؛ نخست RX 5700 و مدل بالاتر یعنی RX 5700 XT که برای رقابت با مدل‌های اولیه RTX 2060 و RTX 2070 تولید شده بودند؛ اما با ورود مدل‌های SUPER معادلات AMD کاملاً به هم ریخت. به طور حتم می‌دانستم که AMD باز هم از کارت‌های گرافیک ناوی در مقاطع دیگر استفاده کرده و به همین دو مدل ختم نمی‌شوند.

در گذشته نزدیک، اسامی دو کارت گرافیک RX 5800 و RX 5900 نیز به واسطه ثبت سفارش سافایر در وب سایت ECC لو رفته بود؛ به گمان ما این دو کارت گرافیک برای رقابت با RTX 2080 و RTX 2070 سوپر وارد میدان می‌شوند. در اطلاعاتی که به تازگی به‌دست آمده است، متوجه شدیم که یک گروه دیگر از کارت‌های گرافیک AMD Navi در رده‌های پایین‌تر نیز برای عرضه در راه‌اند.

کارت‌های گرافیک سری RX 5600 که با سیلیکون Navi 14 معرفی شده و البته با لیتوگرافی ۷ نانومتری، به مانند دیگر کارت‌های گرافیک این ریزمعماری تولید می‌شوند. سیلیکون Navi 14 دارای فرکانس‌های بالایی است؛ به طوری که امکان رسیدن به ۱۹۰۰ مگاهرتز هم برای آن ممکن خواهد بود. ۱۵۳۶ هسته پردازنده جریانی در ناوی ۱۴ وجود دارد. در واقع ۲۴ بلوک پردازشی CU در این سیلیکون وجود دارد که هر یک دارای ۶۴ واحد SP هستند. با این حساب ۱۵۳۶ پردازنده جریانی در تراشه به کار می‌رود.

کارت گرافیک یا کارت‌های گرافیک RX 5600 برای رقابت با مدل‌های پایین Turing از جمله GTX 1650 و حداکثر GTX 1660 به میدان می‌آیند. دو کارت گرافیک GTX 1650 و GTX 1660 ارزان‌ترین تراشه‌های انویدیا در معماری جدید بوده و به واسطه مصرف پایین و بازدهی مناسب در کنار قیمت ایده آل، خریداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *