SD WAN

به تازگی فناوری SD-WAN مورد استقبال کارشناسان حوزه IT قرار گرفته است؛ چراکه علاوه بر ایمن بودن، بسیار کاربردی می‌باشد. در حقیقت امروز تعداد کمی از شبکه‌های WAN وجود دارند که از این فناوری استفاده نمی‌کنند. با این حال، تمام شبکه ­های SD-WAN یکسان نیستند و مسیر­های متعددی برای انتقال شبکه فعلی در حال اجرا و مورد اعتماد خود به یک شبکه مدرن و جدید وجود دارد.

دلایل انتخاب SD-WAN

در وهله اول می‌توان گفت که ارزش فناوری SD-WAN در قیاس با هزینه­ های بالای شبکه ­های WAN قدیمی و مرسوم، بیشتر مقرون به صرفه خواهد بود. با رشد اینترنت، دسترسی به اینترنت با پهنای باند نسبتا بالا، تقریبا در همه جا ساده­تر و ارزان‌تر شده است. البته لازم به ذکر است که در گذشته برای بسیاری از کاربران، پهنای باند سریع، ویژگی منحصر به فردی محسوب نمی‌شد بنابراین ارائه دلایل ساخت و توسعه شبکه­ ها در گذشته بسیار دشوار بود.

پروتکل MPLS در چند دهه گذشته، شکل غالب شبکه‌های WAN در شبکه‌های سازمانی بوده، اما سرانجام SD-WAN به یک رقیب بسیار قوی برای MPLS تبدیل شده است؛ در واقع ارتباطات MPLS یک شبکه اختصاصی ارائه می‌دهند که کاملا از هر شبکه دیگری متمایز است.با توجه به آنکه در شبکه‌ی MPLS به هر اتصال از راه دور یک اتصال با اندازه‌ی مخصوص به خود تحویل داده می‌شود، بنابراین کاربر دقیقا می‌داند چه میزان پهنای باند در هر محل دریافت می‌کند. بنابراین اگر یک شعبه نیاز به دسترسی به «اینترنت» داشته باشد، معمولا توسط تجهیز روتر و از طریق دفتر مرکزی که اتصال اینترنت قوی و مکانیزم ­های مختلف امنیتی برای فیلتر کردن دارد انجام می‌شود. این امر دو مساله بزرگ را به وجود می‌آورد:

 1. ‌تمام ترافیک اینترنت از طرف شعبه‌های مختلف، از MPLS با هزینه بالا در دو مسیر رفت و برگشت به شعبه‌ مرکزی استفاده می‌کنند، که ایمن است اما اتلاف هزینه زیادی دارد.
 2. مصرف اینترنت با توجه به ‌ماهیتش که برای کسب و کارها حیاتی و ضروری است، در حال گسترش است که توسط منابعی مانندSaas یا IaaS در کل شرکت استفاده می‌شود.

SD-WAN در حال حاضر گزینه‌ی معتبری را برای فعال کردن یک WAN Hybrid امن ارائه می‌دهد. Hybrid مرجعی است که نشان می‌دهد SD-WAN کارکردی مکمل دارد و لزوما جایگزینی برای آن مدارهای گران قیمت MPLS با اینترنت پهن باند ارزان‌تر نیست.

با توجه به آنکه چندین نقطه‌ی انتهایی مسیر در یک Edge Point یکسان وجود خواهند داشت، ممکن از این سوال پیش بیاید که آیا Vendor دارای تجربه مسیریابی سخت افزاری می ­باشد؟ بعضی از نقاط ممکن است علاوه بر یک خط MPLS به دو منبع مختلف برای اتصال به اینترنت نیز نیاز داشته باشند. اگر اتصال اینترنت شعبه واقعا حیاتی بود، می‌توان اضافه کردن Cellular Failover ،۴G LTE و یا هر نوع شبکه بی‌سیم دیگری که در دسترس است را در نظر گرفت. باید اطمینان حاصل نمود که می‌توان مدل Active/Active را در آن مسیرهای کابلی اجرا نمود، تا هزینه‌ای که صرف می‌شود، فقط محض اطمینان از اتصال نباشد و از همه‌ی پهنای باند اینترنت استفاده نمایند.

هنگامی که SD-WAN به درستی  تنظیم گردد، قابلیتی ساده برای مسیریابی ترافیک سازمانی را به شیوه‌ای ایمن، با کیفیت ثابت و با تجربه‌ای هم سطح یا بهتر از آنچه که اکنون وجود دارد، ارائه می‌دهد. برای سازمان هایی که به دنبال یک راهکار SD-WAN هستند، گزینه­های زیادی در بازار وجود دارد که ادامه بررسی می‌شود:

 1. سادگی در راه‌اندازی: نرم‌افزار در قسمتی از SD-WAN تعریف شده است که با کنترل روترهای مختلف از مکانی دیگر آن را مدیریت می‌نماید. این نرم افزار به طور کلی مبتنی بر Cloud است و کاربر با استفاده از محیطی ساده‌ و کاربرپسند به آن دسترسی پیدا خواهد نمود. چند نکته‌ای در مورد سادگی در زیر آمده است:
 • آیا کنترل کننده حتما باید در فضای Cloud باشد؟ ممکن است کاربر شبکه­‌ای را راه‌اندازی نماید که اجازه استفاده از Cloud را به وی ندهد. باید از درک توانایی­ها و امکانات اطمینان شود.
 • آیا کنترل Policy تماما توسط محیط واحدی انجام می‌شود؟ چه مقدار می­تواند جداسازی انجام داد؟ کاربر باید قادر به تعریف و مدیریت Policy‌های جداگانه برای هر مکان از راه دور و حتی نیازهای فردی باشد. به طوری که پس از پیکربندی کردن، دیگر نیاز به تغییر آن نباشد.
 1. امنیت: جهت ارتقاء امنیت باید فرآیندی بیش از یک رمزگذاری IPsec درنظر گرفته شود. در زیر به ارائه برخی راهکارها و مفاهیم می پردازیم:
 • امنیت باید در سه بُعد بررسی شود: رمزگذاری، احراز هویت و یکپارچگی. هدف نهایی مدل‌های Zero-Trust هستند، اما باید اطمینان حاصل شود که فقط یک اصطلاح بازاریابی نباشد.
 • سهولت آوردن سایت‌های جدید در شبکه یک مزیت کلی است. هنگام انجام این کار، کاربر باید در مورد امنیت موجود، اطلاعات کافی را به دست آورد. ارتباطات Remote به کنترل کننده مرکزی، قاعدتا نیاز به یک پروسه تایید دارد که باید قبل از هر جریان ترافیکی باشد.
 • امنیت برای هر سازمان بسیار شخصی و منحصر به فرد است. کاربر باید اطمینان حاصل نماید که به غیر از قابلیت‌هایی که توسط Vendorیی که SD-WAN را ارائه می‌دهد تهیه شده‌اند، باقی قابلیت‌های موجود برای گسترش کنترل­های امنیتی را می­پسندد.
 • حرکت به سوی SD-WAN توسط رشد باور نکردنی برنامه­های کاربردی مبتنی بر Cloud، که اکنون همه­ی ما به آن­ها وابسته هستیم، به‌وجود آمده است. کنترل­های امنیتی باید گسترش یافته و به این سرویس­ها نیز برسد و تعادلی بین «اتصال امن» و «مطلوب ترین مسیر» ایجاد نماید.
 • SD-WAN انعطاف پذیری‌های زیادی که قبلا نداشتیم را به همراه می­ آورد. برای مثال، اتصالات کاملا Mesh که در اغلب شرایط برای پیکربندی بسیار پیچیده بودند. مسیریابی پویا و مبتنی بر Policy باید برای SD-WAN آسان باشد تا عملکرد با امنیت هماهنگ گردد و نباید این دو را قربانی یکدیگر کرد.
 1. کیفیت تجربه یا Quality of Experience : برخلاف سهولت استفاده که در بالا به آن اشاره شد، این کیفیت تجربه در مورد کنترل و طراحی موجود است که به نفع کاربر نهایی میباشد.
 • با توجه به آنکه می دانیم اینترنت مانند یک شبکه خصوصی قابل کنترل نیست؛ اما با این حال، با چندین اقدام می‌توان تبعات این مسئله را به حداقل رساند. اتصال شبکه‌های Hybrid، همراه با کنترل­های توزیع شده، باید امکان ایجاد Policyهایی را فراهم نماید که می‌توانند در شرایط مختلف تعیین کنند که مسیر MPLS تحت آن شرایط انتخاب شود. این گزینه حد وسطی است که قبلا وجود نداشت. ایده اصلی آن است که پیاده‌سازی SD-WAN به کاربر این امکان را بدهد که اندازه مسیرهای MPLS همچنین که هزینه­های کارکرد خود را کاهش دهد، زیرا آنها Policy‌هایی دارند که می‌گویند برنامه‌های خاصی وجود دارد که فقط با استفاده از اینترنت عملکرد خوبی خواهند داشت. کاربر بصورت ممتد نیاز به بررسی شرایط دارد تا بتواند مسیر MPLS را برای یک مکالمه خاص در یک زمان خاص انتخاب نماید؛ و این امر به دلیل هوشمندی شبکه است که می تواند از پس این کار بر بیاید.
 • معمولا برنامه­ های جداسازی شده، اول از همه در زیرساخت Cloud پیاده‌سازی می‌گردند. برای مثال منابع انسانی، برنامه‌ریزی و امور اداری تبدیل به برنامه ­های SaaS مانند Office 365 و Salesforce شده‌اند. تجربه کاربر به حالت­های مختلفی که دائما تغییر می‌کنند وابسته است: از Gateway اینترنت در یک طرف، تا محل میزبانی از طرف دیگر.

در حال حاضر هیچ کمبودی در Vendorهای SD-WAN وجود ندارد. این مسیری است که شبکه WAN در حال طی کردن آن می‌باشد و امری زودگذر نیست. اما شبکه هر چقدر هم که تغییر کند، باز هم همان شبکه است و نمی‌توان از اهمیت یک پیشینه خوب در شبکه و امنیت چشم پوشی کرد.

تنها دلیل حرکت به سمت SD-WAN این نیست که در مقایسه با خطوط خصوصی صرفه جویی بسیار زیادی دارد بلکه هیچ افزایش ریسک یا پذیرفتن گزینه­های کنترل غیر استانداردی نباید وجود داشته باشد. SD-WAN یک تکنولوژی است که شبکه کاربر باید به خاطر امنیت بهتر، قابلیت دید بهتر و کنترل و سهولت بیشتر به سوی آن گسترش پیدا کند.

SD-WAN – A Silent Revolution in the Multi-Branch Enterprise

Business critical apps and the move to the cloud over the last few years, have been a massive game changer in multi-branch businesses. SD-WAN technology is making in-roads in a low-key, silent manner. Adoption is being seen in the retail and restaurant industry. Cloud apps, mobility, Internet of Things (IoT) and Guest Wi-Fi are driving a greater dependence on the network and security for distributed enterprises across their branches.

Many research studies indicate that digital organizations are 65% more profitable than companies that did not embrace the change.

A Software Defined WAN (SD-WAN) brings the network to the digital era. For large distributed organizations, the complexity of running several broadband connections composed of many distinct transport types, combined with the challenges of managing the network, IT and security, can be overwhelming. That’s why an end-to-end managed services model would be the way to go.

SD-WAN ADVANTAGES

 • BANDWIDTH – Delivering high-capacity networks via high-performance broadband
 • COST – Addressing cost-prohibitive MPLS networks via cost effective optimized broadband networks
 • CLOUD ACCESS – Enabling reliable cloud access at the edge by delivering direct Internet access
 • SECURITY – Delivering industry leading security with Advanced Threat Protection
 • PERFORMANCE – Providing reliable application performance via real-time, dynamic traffic shaping
 • AVAILABILITY – Preventing brownouts with “Active-active” connectivity and real-time application traffic management

UNDERSTANDING SD-WAN BY HUGHES

As a technology and managed service leader, Hughes is in a unique position to deliver on the promise of SD-WAN. The Hughes end-to-end managed SD-WAN solution, powered by ActiveTechnologies™, transforms broadband connections into the high performing networks required by the modern distributed organization.

sdwan چیست

آیا محتوای این صفحه مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد امتیازات: 1

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

برای ارسال مطلب به دوستان خود

از طریق شبکه های زیر روی آن کلیک کنید

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

بگذارید این پست را بهتر کنیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود بخشیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *