شغل‌هایی که در آینده‌ هوش‌مصنوعی جای آن‌ها را می‌گیرد

این روز‌ها هوش مصنوعی به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که کاربران در تعامل با آن انگشت به دهان می‌مانند. به لطف این پیشرفت‌ها انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور هوش‌مصنوعی در صنایع مختلف به خدمت گرفته شود و کارگران و کارمندان زیادی را شاهد باشیم که جای خود را به هوش‌مصنوعی می‌دهند.
ترجمه از محمد کاملان: این روزها هوش مصنوعی به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که کاربران در تعامل با آن انگشت به دهان می‌مانند. به لطف این پیشرفت‌ها انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور هوش‌مصنوعی در صنایع مختلف به خدمت گرفته شود و کارگران و کارمندان زیادی را شاهد باشیم که جای خود را به هوش‌مصنوعی می‌دهند.
جالب است بدانید هوش‌‌مصنوعی در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند حتی از عهده‌ شغل‌های پیچیده‌ای که نیاز به تخصص زیادی دارند نیز برآید. در نتیجه در ادامه قصد داریم نگاهی به شغل‌هایی داشته‌ باشیم که در آینده‌ای نزدیک هوش‌مصنوعی جای آن‌ها را می‌گیرد.

وکالت

وکلا در تمامی کشورها درآمد خوبی دارند و از وجه‌ اجتماعی قابل قبولی برخوردارند، این حرفه نیازمند تخصص بسیار بالایی است و وکیل شدن نیازمند سال‌ها تحصیل و تجربه است. در این بین به‌رغم اینکه راه درازی تا حضور وکلای ماشینی در دادگاه‌ها در پیش داریم اما باز هم کارهای جزئی زیادی وجود دارد که هوش‌مصنوعی می‌تواند از دوش وکلا بردارد.

فراهم کردن مستندات قبل از حضور در جلسه دادگاه، بستن قرارداد و تهیه پیش‌نویس متون قضایی را می‌توان تنها قسمتی از کارهایی دانست که در آینده‌ای نزدیک انتظار می‌رود هوش‌مصنوعی بر عهده بگیرد.

کارمندان ثبت اطلاعات

وقتی صحبت از ثبت اطلاعات در بانک‌های اطلاعاتی به میان میاید با عدد و رقم‌های تکراری و نوشته‌های بی‌پایانی طرف هستیم که یک کارمند باید در طول روز پشت صفحه‌کلید بنشیند و این عددها را در بانک‌های اطلاعاتی ثبت کند.

کاملاً مشخص است چنین کار سخت و خسته‌کننده‌ای در آینده اصلاً برازنده انسان‌ها نخواهد بود و هوش‌مصنوعی با کمال میل به کمک می‌آید تا شاهد ورود اطلاعات در بانک‌های اطلاعاتی به صورت کاملاً هوشمندانه باشیم.

روزنامه‌نگاری

در حال حاضر گوگل سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد روبات‌های خبرنگار انجام داده است. بدون شک هرگز یک روبات نخواهد توانست گزارش خبری داغ و سوزناکی بنویسد اما هوش‌مصنوعی توانایی‌های مهمی دارد که روزنامه‌نگاران به این راحتی‌ها از این توانایی‌ها بهره نمی‌گیرند.

در این زمینه می‌توان به قدرت و سرعت هوش‌مصنوعی در جمع‌آوری داده‌ها و سوابق مربوط به یک خبر اشاره کرد. هوش‌مصنوعی در کسری از ثانیه هزاران سند را بررسی می‌کند تا در خبری که گزارش آن را بر عهده دارد به مستندات مختلفی اشاره شود. با این حساب چه بسا در آینده هوش‌مصنوعی را شاهد باشیم که به کمک خبرنگاران بیاید و نگارش قسمتی از گزارش‌های آن‌ها را بر عهده بگیرد.

رانندگی

پیشرفت‌های بسیار چشمگیری را در صنعت خودروسازی شاهد هستیم و سلاطین فناوری با کمک بزرگان خودروسازی در حال توسعه خودروهای خودران هستند. در همین زمینه گفته می‌شود اولین خودروهای خودران تا سال ۲۰۲۱ میلادی به صورت کاملاً قانونی در خیابان‌های آمریکا حرکت خواهند کرد.

این خودروها ابتدا جای رانندگان تاکسی را خواهند گرفت و بدون شک در آینده‌ای نه چندان دور دیگر هیچ کسی تمایل پیدا نمی‌کند پشت فرمان بنشیند و رانندگی خودرو را به هوش‌مصنوعی حاضر در خودروهای خودران خواهد سپرد.

با این حساب بعید به نظر می‌رسد کودکی که در سال ۲۰۱۸ در کشورهای پیشرفته به دنیا آمده باشد هرگز به فکر دریافت گواهینامه رانندگی بیافتد.

آشپزی

حتی آشپزها هم از دست هوش‌مصنوعی در امان نخواهند بود و در همین راستا شاهد ساخت روبات آشپزی هستیم که از فناوری واتسون آی‌بی‌ام کمک گرفته است. این روبات که با نام واتسون آشپز خطاب می‌شود به راحتی می‌تواند دستورالعمل پخت یک غذای خوشمزه را ایجاد کند.

جالب است بدانید روبات دیگری نیز ساخته شده است که در کنار غذا پختن، آن را سرو می‌کند تا هیچ نیازی به آشپزی در آشپزخانه وجود نداشته باشد. جالب‌تر اینکه پهپاد‌هایی وجود دارند که غذا را از آشپزخانه رستوران به سالن غذاخوری منتقل می‌کنند تا در این وسط گارسون‌ها نیز بیکار شوند.

تحلیل‌گر اقتصادی

شغل‌هایی که در آینده‌ای نه‌چندان دور هوش‌مصنوعی جای آن‌ها را می‌گیرد

تحلیل‌گران اقتصادی با عدد و رقم سروکار دارند و هیچ چیزی بهتر از هوش‌مصنوعی از عهده آمار و ارقام بر نمی‌آید، برای رسیدن به این هدف شاهد سرمایه‌گذاری‌های زیادی جهت پیشرفت هوش‌مصنوعی هستیم.

این وضعیت باعث شده است کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کنند در ده سال آینده چیزی حدود ۱۰ درصد از کارمندان بانک جای خود را به هوش مصنوعی خواهند داد. در این بین از آنجایی که هوش مصنوعی در طرح الگوریتم و بررسی بازار توانایی بیشتری نسبت به تحلیل‌گران اقتصادی دارد دور از ذهن نیست اگر بگوییم در آینده‌ای نزدیک هوش‌مصنوعی تحلیل بازار را بر عهده خواهد گرفت.

بازاریاب‌های تلفنی و کارمندان مراکز خدمات و پشتیبانی

اگر نگاهی به دستیارهای هوشمند پیشرفته‌ای مانند دستیار هوشمند الکسا داشته باشید متوجه خواهید شد که این دستیار هوشمند چه قابلیت‌های نهفته‌ای دارد. یکی از این قابلیت‌ها که در آیند‌‌ه‌ای نزدیک شاهد شکوفایی بیشتر آن خواهیم بود فروش تلفنی است.

به این ترتیب هوش‌مصنوعی با تهیه فهرستی از مخاطبین به آن‌ها زنگ می‌زند و کالای مورد نظر را به مشتری به گونه‌ای خواهد فروخت که مشتری احساس نکند با هوش‌مصنوعی در آن طرف خط صحبت می‌کرده است.

جالب است بدانید شرکتی با نام Mattersight هوش‌مصنوعی را ابداع کرده که قادر است صدای مخاطب را تشخیص داده و از روی این صدا به شخصیت مخاطب پی ببرد تا سرویس‌دهی بهتری بر اساس شخصیت مخاطب به وی ارائه شود.

خدمات درمانی

شغل‌هایی که در آینده‌ای نه‌چندان دور هوش‌مصنوعی جای آن‌ها را می‌گیرد

این روزها الگوریتم‌هایی را شاهد هستیم که به لطف آن‌ها هوش‌مصنوعی قادر است بیماری افراد را تشخیص دهد و حتی پیشنهاد‌هایی برای درمان سرطان را از جانب هوش‌مصنوعی مشاهده می‌کنیم. دستگاه‌های هوشمند پوشیدنی، روبات‌هایی که عمل‌های جراحی انجام می‌دهند و مواردی از این دست تنها قسمت‌هایی از تحول دنیای پزشکی است که به لطف هوش‌مصنوعی انجام می‌شود.

به این نکته نیز باید اشاره کرد که انسان‌ها فعلاً تمایل زیادی ندارند جان شیرین خود را زیر دست روبات‌های پزشک بسپارند اما انتظار می‌رود با پیشرفته تکنولوژی رفته‌رفته انسان‌ها به روبات‌های پزشک اطمینان بیشتری پیدا کنند.

کارگران ساختمانی

در حال حاضر روباتی وجود دارد که به راحتی فرآیند آجرچینی دیوار را انجام می‌دهد، روبات‌هایی نیز برای کار در مزارع و چیدن میوه ابداع شده‌اند. حضور روبات‌ها در کارخانه‌ها نیز مدت‌های زیادی است که رواج پیدا کرده است.

تمامی این موارد به لطف هوش‌مصنوعی پیشرفت بیشتری خواهند داشت و در آینده شاهد روبات‌های خستگی ناپذیری خواهیم بود که بدون هیچ وقفه‌ای ۲۴ ساعت روز را بدون اینکه گله‌ای داشته باشند در زیر آفتاب سوزان و هوای سرد کار خواهند کرد.

موسیقیدان‌ها و سایر هنرمندان

وقتی صحبت از هنر به میان میاید با خلاقیت انسان‌ها سروکار داریم، خلاقیت چیزی نیست که هوش‌مصنوعی به آن دست پیدا کرده باشد و با این حساب بعید به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک شاهد روبات‌های موسیقیدان باشیم. اما انتظار می‌رود هوش‌مصنوعی به‌خوبی از عهده ساخت موسیقی‌های تبلیغاتی و آهنگ‌های معمولی برآید.

جالب است بدانید در حال حاضر سیستم‌های هوش‌مصنوعی وجود دارد که می‌تواند موسیقی‌های مختلفی تولید کند یا اینکه بر اساس نوشته یک متن، طرحی را ترسیم نماید.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به هوش‌مصنوعی و دستاوردهای این فناوری جدید و پیشرفته علاقه دارید و نکته خاصی در ذهن شماست، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این نکته‌ها قرار دهید.

آیا محتوای این صفحه مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

برای ارسال مطلب به دوستان خود

از طریق شبکه های زیر روی آن کلیک کنید

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

بگذارید این پست را بهتر کنیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود بخشیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *